top of page

Ashtanga Yoga: Disiplinli Yogiler için Hızlı Tempolu Tarz Hakkında Her Şey

Ashtanga Yoga nedir?

Ashtanga Yoga'nın kökeni 1960'lara dayanır. Tarz, Hatha yoga yönünün modern bir gelişmesidir . Buna karşılık, bireysel fiziksel egzersizler (asanalar) birbirine akan geçişler yoluyla bağlanır ve ara vermeden sıkı bir şekilde uygulanır.

Ashtanga Yoga'da her biri birkaç asanadan oluşan toplam altı dizi egzersiz vardır . Bunlar her zaman aynı sırayla gerçekleştirilir . Solunum ritmi de hassas bir şekilde tanımlanır ve hareketlerle optimum şekilde koordine edilir.

Ashtanga yoga, uygulayıcıların günlük olarak pratik yaptıklarını öğretir . Ashtanga Yoga, hiçbir şey için en zor yoga tarzlarından biri olarak görülmez ve çok fazla disiplin gerektirir. Matta hiçbir şey şansa bırakılmaz. Bu, stili öğretmenlerin yoga akışlarını özgürce şekillendirebilecekleri Vinyasa Yoga gibi modern varyasyonlardan ayırır.

İpucu: Yorucu bir Ashtanga Yoga akışından sonra yeterince su içmeniz önemlidir. Yoga sırasında vücutta ısı üretilir. Yogi havasında biraz daha kalmak için ılık bir çay daha iyidir.


Ashtanga Yoga nasıl çalışır?

Ashtanga Yoga ile başlayanlar, altı sabit egzersiz serisinin ilkiyle başlar ve bunları mükemmel bir şekilde öğrenene kadar pratik yaparlar. Buna göre, ilk seri en çok uygulanmaktadır . Bu oluşur 41 asanas dahil savaşçı (Virabhadrasana), karga (Bakasana), balık (Matsyasana) ve tekne (Navasana).

Birçok yoga stüdyosunda, her yoginin bir öğretmenin gözetiminde mevcut seviyesinde seriyi uygulayabileceği açık saatler vardır. Geleneksel derslerde öğretmen asanaları peş peşe söyler. Alıştırma adlarını, eski Hint akademisyenlerinin dili olan Sanskritçe kullanıyor. Pozlar arasındaki değişim çok hızlıdır : her beş saniyede bir yeni bir poz gerçekleşir .

Elbette, Ashtanga Yoga'da giriş meditasyonu, ısınma güneşe selam ve sonunda derin bir rahatlama gibi klasik öğeler de bulunabilir .

Katı sekansla bağlantılı yüksek hız, Ashtanga Yoga'yı sevdiğiniz ya da nefret ettiğiniz bir yoga tarzı haline getirir.


Ashtanga Yoga ne getiriyor?

Ashtanga Yoga bedenden ve zihinden çok şey ister. Bu size farklı seviyelerde yardımcı olabilir:

 • Dayanıklılığınızı, birçok atlama içeren hızlı tempolu egzersizler dizisi ile eğitirsiniz.

 • Statik, güçlü asanalar kaslarınızı, özellikle de merkezdeki derin kasları güçlendirir.

 • Dinamik akışlar ve eşzamanlı nefes akışı tam dikkat gerektirir, böylece dikkatinizi eğitebilir ve düşünceleri engellemekten daha iyi kurtulabilirsiniz.

 • Sabit egzersiz serilerini uygulamak iyi bir konsantrasyon eğitimidir .

 • Düzenli, yoğun vücut deneyimi zihinsel gücünüzü ve öz disiplini güçlendirecektir .

Ashtanga Yoga kimler için uygundur?

Ashtanga Yoga talepkar ve talepkardır . Sınırlarınızı test etmek ve egzersiz yapmak istersiniz. Ashtanga Yoga yapmak konusunda ciddiyseniz, matı haftada birkaç kez veya daha da iyi bir şekilde her gün açmaya hazır olmalısınız. Yoga tarzı çok performans odaklıdır ve bu nedenle atletik olarak hırslı olan herkes için uygundur.

Yoga dersleri çok hızlı olduğundan ve öğretmenler genellikle asanaların Sanskritçe isimlerini söylediklerinden, bazı temel bilgilere sahip olmalısınız . Hâlâ deneyimsiz yogiler, kendilerini ezme veya asanaları yanlış yapma riskiyle karşı karşıyadır. Yaralanma riski buna bağlı olarak yüksektir . Mutlak yeni başlayanlar, temeli oluşturan bir Hatha kursunda daha iyidir.

Katı öğretinin sizi rahatsız etmesine izin vermeyin: Henüz hiçbir Ashtanga uzmanı gökten düşmedi. Sabır, irade ve disiplinle paspasın üzerinde uzağa gidebilir ve bir dizi egzersizle çok eğlenebilirsiniz.


Ashtanga Yoga'ya alternatifler

Ashtanga Yoga sizin için çok zor, hızlı ve katı mı? Yoksa hala çok deneyimsiz mi hissediyorsun? O zaman bu yoga tarzlarından biri ihtiyaçlarınıza uygun olabilir:

 • Hatha Yoga : Hatha Yoga, yeni başlayanlar veya okula dönenler için idealdir. Burada güçlendirme asanaları bilinçli nefes alma ile bağlantılı olarak uygulanmaktadır. Ashtanga Yoga'ya kıyasla, bireysel pozlar arasında kısa rahatlama molaları vardır. Tüm alıştırmaları isimleriyle öğreneceksiniz ve bir kurstan sonra bunları nasıl doğru bir şekilde yapacağınızı tam olarak bileceksiniz.

 • Power Yoga : Power Yoga, Ashtanga Yoga'dan türetilmiştir. Burada egzersizler, uygulayıcının seviyesine göre bireysel olarak uyarlanmıştır. Bu bakımdan, bu yoga tarzı, katı Ashtanga öğretisinden biraz daha özgürdür.

 • Bikram Yoga: Bikram Yoga benzer şekilde talepkardır, ancak daha çok esnekliğe yöneliktir. Asanaları yaklaşık 40 santigrat derecede uygularsınız. Yüksek nem ve sıcaklık, seans sırasında sizi özellikle esnek kılar.

Sonuç

 • Ashtanga Yoga'da, her zaman aynı sırayla, arada ara vermeden gerçekleştirilen altı sabit egzersiz dizisi vardır.

 • Fiziksel egzersizlere ek olarak nefes alma ritmi de kesin olarak tanımlanmıştır.

 • Asanalar arasındaki değişim çok hızlı ve akıcıdır.

 • Yoga tarzı hızlı ve zahmetlidir - beden ve zihin için.

 • Ashtanga yoga sabır, öz disiplin ve konsantre olma yeteneği gerektirir.

 • Ashtanga Yoga, kendilerini zihinsel ve fiziksel olarak sınırlarına zorlamak isteyen deneyimli yogiler için özellikle uygundur.

568 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page